Jaki alkomat wybrać? Ranking alkomatów – Praktyczne wskazówki i przykłady urządzeń

Na naszych drogach cały czas jeździ wiele osób pod wpływem alkoholu. Kary za to przestępstwo są coraz poważniejsze, dlatego też przed wejściem do auta warto sprawdzić się alkomatem. W naszym artykule znajdziesz najlepsze alkomaty w różnych cenach. Zapraszamy do sprawdzenia naszego rankingu alkomatów. Dzięki niemu możesz być prawie pewnym, że jeżeli zatrzyma Cię policja, to będziesz bezpieczny.

Korzystając z alkomatu można uniknąc stresu podczas kontroli

Kiedy przyda się alkomat?

Wiele osób nie widzi praktycznych zastosowań alkomatu. Natomiast sprawdzi się on w wielu sytuacjach:

 • Drugiego dnia, po imprezie – pozwoli sprawdzić, czy nie zostało trochę alkoholu, we krwi. Niestety można być pod jego wpływem, nawet jeżeli nie zdaje się z tego sprawy.
 • Po weselu – niektóre osoby praktykują wypicie szampana na powitanie i potem kierowanie autem, z nadzieją, że alkoholu już nie ma. Zamiast polegać na szczęściu, można po prostu sprawdzić się alkomatem.
 • Jedzenie potraw z alkoholem – brzmi to zabawnie, ale jedząc dużo np. słodyczy z alkoholem, albo lodów z dodatkiem adwokatu też można narazić się na konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu.
 • Sprawdzanie osób, z którymi mamy jechać – niektóre osoby mogą chcieć prowadzić, pomimo faktu, że znajdują się pod wpływem alkoholu. Jak zapewne się domyślasz nie jest to rozsądna decyzja. Warto takiej osobie nawet zabrać kluczyki, żeby nie doszło do wypadku.

Jak widać, warto zainwestować w alkomat. Jest to szczególnie ważne, jeżeli często uczestniczymy w imprezach, oraz sami lubimy wypić.

Na co zwrócić uwagę wybierając alkomat?

Warto posiadać alkomat i wykorzystywać go w różnych sytuacjach
 • Cena – brzmi to bardzo prosto, jednak ma bardzo duże znaczenie. Kupowanie taniego alkomatu mija się z celem, ponieważ jego wyniki będą nierzetelne. Natomiast kupowanie sprzętu za kilka tysięcy również wykracza poza możliwości domowego budżetu.
 • Opinie i testy – w przypadku alkomatów są one niezwykle ważne. Jeżeli zależy Ci na sprzęcie wysokiej jakości, to koniecznie przed zakupem sprawdź informacje o nim w internecie.
 • Wielkość czujnika – mniejszy jest lepszy. Zapewnia większą precyzję pomiaru.
 • Żywotność – każdy alkomat jest kalibrowany i ma określoną ilość pomiarów, po których wyniki zwracane przez urządzenie przestają być wiarygodne. Wtedy trzeba oddać urządzenie, żeby znów je można było skalibrować (najczęściej można to zrobić w sklepie, w którym kupiło się alkomat). Zwracając uwagę na ten parametr warto zastanowić się jak często zamierzasz korzystać z urządzenia.
 • Rodzaj – są alkomaty aktywne i pasywne. Aktywne są zwykle dokładniejsze i podają stężenie alkoholu. Natomiast pasywne po prostu sprawdzają, czy w wydychanym powietrzu jest alkohol.

Szczególnie drugi punkt jest istotny. Warto unikać różnych tak zwanych produktów „No Name” np. z Chin. Jakość ich wykonania jest wątpliwa, przez co mogą dawać Ci fałszywe informacje zwrotne. Warto tutaj pamiętać, że sprawdzenie się samemu alkomatem nie stanowi żadnego wytłumaczenia przed policją. Jest to tylko informacja dla Ciebie – jeżeli policyjny alkomat wykryje alkohol, to zostaniesz odpowiednio ukarany.

Jaki alkomat wybrać? Ranking alkomatów

Jeżeli mówimy o najtańszych alkomatach, to słowo „alkomat” trzeba wziąć w cudzysłów, ponieważ są to jednorazowe testy. Jednocześnie sprawdzą się one dobrze, jeżeli ktoś planuje rzadko sprawdzać, czy jest pod wpływem alkoholu.

Jaki alkomat wybrać do 100 zł?

Tutaj jedynym rozsądnym wyborem są jednorazowe testy. Są one wiarygodne, pod warunkiem, że spełniają kilka wymogów:

 • Test musi posiadać odpowiednie certyfikaty – jeżeli ich nie ma, to wyniki mogą być bardzo nierzetelne. Najlepiej jeżeli posiada certyfikat NF, jednak jeżeli posiada certyfikat FDA, lub PZH to też jest ok.
 • Zwróć uwagę, jaką zawartość alkoholu pokazuje test. Niektóre są przystosowane do norm z innych krajów, w Polsce norma wynosi 0,2 promila!

Pamiętaj też, żeby przed skorzystaniem z takiego jednorazowego testera dokładnie przeczytać instrukcję i zapoznać się z nią, tylko wtedy uzyskasz prawidłowy wynik.

Czy warto kupować tani alkomat do 100 zł?

W tym przedziale cenowym spotkasz zwykle alkomaty półprzewodnikowe. Są one tanie, można je znaleźć za 50 zł, a czasem nawet i mniej. Niestety bardzo łatwo zafałszować ich wyniki. Może na nie wpłynąć:

 • Stopień naładowania baterii.
 • Cukierki miętowe.
 • Wypicie kawy.
 • Dym papierosowy albo wcześniejsze wypalenie papierosa.
 • A nawet temperatura.

Dlatego też nie warto inwestować w taki sprzęt, lepiej kupić jednorazowe testy, albo dopłacić do alkomatów elektromechanicznych.

Jaki alkomat do 300zł? – Ranking alkomatów.

ALKOMAT SENTECH-PROMILER DXP 600

Jest to jedyny sensowny wybór w tej cenie. Przez 12 miesięcy otrzymasz darmową kalibrację, ponadto alkomat sam powiadomi Cię o tym, kiedy należy go skalibrować. Sprzęt jest łatwy w użyciu oraz co najważniejsze skuteczny i dobrze wykonany.

Daje wiarygodne pomiary i powiadamia użytkownika, kiedy trzeba powtórzyć badanie, ponieważ wynik może być zafałszowany.

Najtańsze oferty w sieci

Jaki alkomat do 700 zł? – Polecane alkomaty.

Alkomat DATECH PRO X-5

Ten sprzęt można znaleźć za ok. 350 zł. Zapewnia on bardzo dokładny pomiar, do 10 części promila. Podobnie jak w poprzednim alkomacie przez 12 miesięcy otrzymuje się darmową kalibrację, a korzystając z urządzenia wiesz dokładnie ile pomiarów zostało do konieczności ponownego skalibrowania urządzenia.

Posiada on jedną poważną wadę – brak możliwości wyłączenia sygnałów dźwiękowych, co bywa uciążliwe na różnych imprezach, lub o późnych porach.

Najtańsze oferty w sieci

Alkomat DATECH PRO X-5

Wyróżnia on się zastosowanymi rozwiązaniami – łączy się ze smartfonem i na nim pokazuje wyniki pomiaru. To rozwiązanie ma swoje plusy i jeden bardzo poważny minus. Do plusów można zaliczyć zapisywanie pomiarów, oraz kompaktowe wymiary urządzenia, natomiast minusem jest konieczność posiadania przy sobie telefonu. Wystarczy rozładowana komórka, by urządzenie było bezużyteczne.

Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt, że alkomat ma duży zakres temperatur, w których pracuje od -10 stopni, do 40 stopni Celsjusza, czym wyróżnia się spośród wszystkich proponowanych urządzeń.

Najtańsze oferty w sieci

Podsumowanie Rankingu alkomatów

Tylko alkomat dobrej jakości zwraca poprawne wyniki

Wybór odpowiedniego alkomatu jest bardzo ważny, jeżeli zależy Ci na wiarygodnych wynikach. Trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 200 zł oraz regularnymi kosztami związanymi z kalibracją alkomatu. Niestety jest to konieczne, jeżeli faktycznie chce się mieć sprzęt, który daje wiarygodne wyniki. W przeciwnym wypadku lepiej zainwestować w jednorazowe testy albo w chwilach wątpliwości nie siadać za kółkiem.

 

 

Inni użytkownicy szukali też:

 • jaki alkomat kupić 2017
 • alkomat opinie
 • alkomat elektrochemiczny ranking

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *