Jaki akumulator samochodowy wybrać? Ranking akumulatorów 2017

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, z tego jak ważnym elementem samochodu jest akumulator samochodowy. Zapewnia on dostarczanie prądu przede wszystkim w trakcie postoju, dlatego to od niego zależy rozruch auta. Problemy z akumulatorem samochodowym mogą powodować trudności z uruchomieniem auta, zwłaszcza zimą. Dlatego tak ważne jest aby kupić najlepszy akumulator samochodowy. Natomiast, jeżeli twoje auto ma problemu z rozruchem lub po prostu chcesz ochronić się przed różnymi niespodziankami, to przeczytaj ten artykuł i sprawdź poniższy ranking akumulatorów, a dowiesz się jak wybrać akumulator samochodowy.

Akumulator to niezwykle istotny element każdego samochodu

Jak wybrać akumulator samochodowy krok po kroku?

1. Wybranie odpowiedniego rodzaju akumulatora samochodowego

Dzisiaj istnieją trzy główne typy akumulatorów:

W akumulatorach samochodowych obsługowych trzeba dbać o poziome elektrolitu
 • Akumulatory AGM. Są wyposażeniem aut, które posiadają system odzyskiwania energii, oraz posiadają system start-stop. Jednocześnie są drogie i wrażliwe na wysokie temperatury.
 • Akumulatory kwasowo-ołowiowe. Najbardziej tradycyjna konstrukcja, która sprawdza się w praktycznie każdym rodzaju aut. Są stosunkowo tanie, a przy tym bardzo trwałe. Dodatkowo ich zamiennikiem mogą być akumulatory o wydłużonej wytrzymałości, które mogą być oznaczone skrótem AFB, ECM, lub EFB.
 • Akumulatory żelowe. Sprawdzają się tam, gdzie jest potrzebne zasilaniem przez długi czas np. w przyczepach kempingowych. Nie nadają się do zastosowania jako akumulatory rozruchowe.

Podczas wybierania akumulatora warto zastanowić się nad tym czy wybrać model obsługowy, czy też bezobsługowy. Znacznie wygodniejszy jest ten drugi, ponieważ nie trzeba martwić się tutaj o uzupełnianie poziomu elektrolitu. Jednocześnie można znaleźć opinie, że akumulatory bezobsługowe mają krótszą żywotność. Trzeba tutaj jednak wspomnieć o tym, że modele obsługowe wymagają regularnej kontroli i nie dbanie o poziom elektrolitu skraca ich żywotność.

W zależności od twoich potrzeb wybierz odpowiedni rodzaj akumulatora dla siebie.

2. Zwróć uwagę na parametry akumulatora

Samo wybranie typu akumulatora to jedno, jednak trzeba jeszcze wybrać odpowiedni model ze wszystkich dostępnych. Tutaj najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

Akumulator firmy Varta, źródło: varta-automotive.pl
 • Wymiary – kupienie zbyt dużego akumulatora sprawi, że nie zmieści się on w aucie. Musi on się zmieścić w wyznaczonym miejscu w samochodzie, nawet kilka milimetrów zbyt dużo może zrobić różnicę.
 • Pojemność – niektóre osoby uważają, że im większa pojemność, tym lepiej. Jest to mit! Zbyt pojemny akumulator sprawi, że będzie on ciągle niedoładowany (z kolei zbyt mała sprawi, że auto może mieć problem z rozruchem). Dlatego też akumulator samochodowy powinien mieć dokładnie taką samą pojemność jak ta zalecana przez producenta samochodu. Dopuszczalne jest by była do 10% większa.
 • Prąd rozruchowy – oznacza natężenie, jakie jest w stanie dostarczyć akumulator do rozrusznika. Ten parametr jest szczególnie istotny Zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera. W takiej sytuacji akumulator samochodowy, który ma tak zwaną nadwyżkę mocy rozruchowej jest bardzo pomocny. Odpalenie auta nie będzie stanowić wtedy tak dużego problemu.

3. Zwróć uwagę na bonusy i sklep, w którym kupujesz akumulator samochodowy

Niektóre marki oferują sprzedaż akumulatorów na korzystniejszych warunkach np. dają dłuższą gwarancję. Warto zwrócić na to uwagę, podczas wybierania modelu, ponieważ bez wydawania większych pieniędzy można mieć ciekawszy sprzęt.

Ponadto warto wybrać odpowiedni sklep, najlepiej wybrać taką firmę, która handluje dużą ilością akumulatorów samochodowych. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo zakupu sprzętu, który ma już kilkanaście miesięcy, w mniejszych sklepach jest to prawdopodobne.

Jaki akumulator samochodowy wybrać – ranking akumulatorów 2017

Ciężko jest mówić o konkretnych modelach akumulatorów samochodowych. Żeby wybrać odpowiednią jednostkę trzeba mieć na uwadze swoje indywidualne potrzeby, czyli wybrać odpowiedni akumulator do pasowany do swojego samochodu. Tutaj hasło „najlepszy akumulator do 200zł” nic nie znaczy, ponieważ do niektórych aut nie kupi się takiego akumulatora.

Dlatego zamiast poruszania się po konkretnych modelach i jednostkach omówię w skrócie najpopularniejsze marki zajmujące się produkcją akumulatorów samochodowych.

Akumulatory samochodowe firmy Bosch

Jest to marka, która dla wielu osób jest synonimem jakości. Z pewnością jej akumulatory samochodowe są bardzo dobrze wykonane, to przekłada się również na cenę. Można znaleźć tańsze urządzenia innych firm.

Sprzęt od tej firmy jest przede wszystkim dla osób, które cenią sobie wysoką jakość i są gotowe za nią zapłacić.

Najtańsze oferty w sieci

Akumulatory samochodowe firmy Varta

Firma, która zapewnia świetny stosunek ceny do jakości. Jej produkty stoją na dobrym poziomie, jednocześnie można je dostać w znacznie bardziej atrakcyjnych cenach, niż produkty marki Bosch. Co prawda zdarzają się negatywne opinie na jej temat, jednak cały czas wiele osób jest zadowolonych z używania tych akumulatorów samochodowych.

Najtańsze oferty w sieci

Akumulatory samochodowe firmy Centra

Firma kiedyś bardzo popularna, jednak coraz częściej można słyszeć głosy o spadku jakości tego sprzętu. Mimo to cały czas wiele użytkowników jest zadowolonych z akumulatorów tej firmy. Podobnie jak poprzednia firma, to również jest rodzima marka. Świetnym przykładem dobrego akumulatora od tej firmy jest Centra Futura, która dzięki zastosowanym technologiom szybko się ładuje.

Najtańsze oferty w sieci

Akumulatory samochodowe firmy Kozak

Jest to Polska firma, której akumulatory samochodowe zdobywają coraz większą popularność. Oferuje ona bardzo dużo, zwłaszcza w segmencie tańszych urządzeń. Na uwagę zasługuje obecność kontrolki, która sygnalizuje stopień zużycia się akumulatora. To jest bardzo pomocny dodatek, zwłaszcza dla mniej doświadczonych kierowców.

 

Produkty “No name”

Są to różnego rodzaju akumulatory nieznanych marek. Osobiście odradzam je, nawet jeżeli byłyby w najbardziej atrakcyjnej cenie. Zwykle są one marnie wykonane i używanie ich przynosi więcej szkód niż oszczędności.

Do częstych problemów tych akumulatorów samochdowych należy:

 • Problemy z zapłonem, zwłaszcza zimą
 • Szybkie rozładowywanie się
 • Szybkie zużywanie się – często trzeba zmieniać akumulator

Trzeci punkt sprawia, że w praktyce inwestując w taki akumulator na przestrzeni kilku lat wyda się znacznie więcej niż kupując jeden sprzęt, dobrej marki.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć kupując akumulator samochodowy?

Akumulator firmy Centra, źródło: ows-cdn.tecdoc.net/

Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jakie posiadasz auto i jakiego akumulatora samochodowego szukasz. Ceny najtańszych modeli zaczynają się od około 150zł. Jednak z łatwością znajdziesz akumulator za 1000zł. Dlatego też nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od twoich potrzeb.

W przypadku większości aut osobowych wystarczy wydatek ok. 200-300 zł. Jednocześnie w przypadku większych aut trzeba liczyć się z większym wydatkiem.

Podsumowanie rankingu akumulatorów

Pamiętaj o znaczeniu akumulatora samochodowego i wybierając go postaw na jakość

Dobry akumulator samochodowy jest potrzebny zwłaszcza zimą. Jeżeli potrzebujesz wtedy auta, to nie oszczędzaj na wyborze odpowiedniego modelu. Wybór sprzętu dla siebie to tak naprawdę pogodzenie trzech elementów:

 • Posiadanego budżetu
 • Samochodu, który się posiada
 • Swoich wymagań

Czego innego potrzebuje osoba, która używa auta w pracy, a czego innego osoba, która jeździ tylko raz na tydzień na zakupy. Jednocześnie w obu przypadkach warto postawić na jakość, która pozwoli uniknąć problemów z rozruchem, a dzięki temu zbędnego stresu.

Ponadto, jeśli zastanawiasz się jaki akumulator samochodowy wybrać, weź ten który jest lepszej jakości, ponieważ będzie Ci służył dłużej. A to oznacza, że w perspektywie kilku lat jest to zakup znacznie bardziej opłacalny.

Inni użytkownicy szukali też:

 • jakiej firmy kupić akumulator
 • jaki akumulator do samochodu katalog
 • akumulatory samochodowe ranking 2017
 • akumulatory samochodowe opinie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *