Jaką kosiarkę kupić? – Ranking kosiarek 2017

Podwórko stanowi wizytówkę naszego domu. Niektóre osoby inwestują w niecodzienne drzewa i krzewy. Inne upiększają podwórka dekoracjami i elementami małej architektury. Jeszcze inni kupują najlepsze kosiarki, które znajdzie w naszym rankingu kosiarek 2017!Jednak niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest podwórko, posiada ono jeden element. Mam tutaj na myśli trawnik. Wiele osób nie docenia tego, jak istotną rolę odgrywa on w wyglądzie podwórka. A gdy mówimy o trawniku, to trzeba zastanowić się nad wybraniem odpowiedniej kosiarki. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem i porównania kosiarek.

Warto zainwestować w dobrą kosiarkę

Jaką kosiarkę kupić?

To wbrew pozorom bardzo trudne pytanie. Dzisiaj na rynku jest dostępnych wiele różnych modeli od wielu producentów. Są również dostępne kosiarki autonomiczne, które same koszą trawnik. W dalszej części porównamy różne rodzaje kosiarek, na początek zastanówmy się, czym kierować się porównując różne modele.

  • Wielkość podwórka – ma ona duże znaczenie. Im większe podwórko, tym mocniejsza i bardziej wydajna
    Ciekawym pomysłem jest automatyczna kosiarka elektryczna

    kosiarka jest potrzebna. Z dwóch powodów – słabsze urządzenia mogą szybko się zużyć przy większych podwórkach, a nawet zepsuć. Po drugie koszenie dużych trawników mało wydajną kosiarką jest czasochłonne i frustrujące.

  • Przestrzenie między roślinami – im większe przestrzenie, tym większej kosiarki możesz użyć, a dzięki temu szybciej skosisz trawnik. Ponadto przy prostych podwórkach mogą się sprawdzić kosiarki autonomiczne. Przy mniejszych podwórkach, pełnych różnych przeszkód dla kosiarki warto również wybrać model z bardziej skrętnymi kołami.
  • Wysokość trawnika, jaką chcesz uzyskać – jest to bardzo istotny parametr kosiarki zwłaszcza dla osób, które chcą mieć wysoką trawę na podwórku.
  • Częstotliwość koszenia – jest to temat, któremu warto poświęcić dużo uwagi i który trzeba dobrze przemyśleć. Dlatego poświęcimy mu więcej czasu.

Jak częstotliwość koszenia wpływa na wybór kosiarki?

Częstotliwość koszenia ma wpływ na wybór kosiarki

Najłatwiej jest wybrać kosiarkę, gdy zamierza się kosić trawnik kilka razy w roku. W takim przypadku trzeba liczyć się z tym, że na trawniku zostanie pokos. Nie trzeba zwracać uwagi np. na pojemność kosza.

Natomiast jeżeli zamierzasz kosić trawnik kilka razy w tygodniu, to warto zastanowić się nad kosiarką z nożami na bębnie. Jest to sposób koszenia korzystniejszy dla trawy, ponieważ nie strzępi jej końcówek. Jednocześnie w ten sposób kosi się dłużej, dlatego jest to kosiarka przeznaczona do mniejszych podwórek.

Przy częstszym koszeniu warto zastanowić się nad wyborem urządzenia z opcją mulczowania. Mulczowanie to pozostawianie drobno zmielonej trawy na trawniku stanowi ona wtedy naturalny nawóz.

Jednocześnie, jeżeli zamierzamy kosić raz w tygodniu lub rzadziej to potrzebna jest kosiarka, która zbiera trawę do kosza. Istnieje możliwość wybrania kosiarki, w której można ustawić jaka część trawy ma pozostać zmielona na trawniku, a jaka trafić do kosza. Jednocześnie jest to droższe rozwiązanie.

Jaki rodzaj kosiarki wybrać? Kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Przechodzimy do bardzo istotnej części tego artykułu. Istnieją tak naprawdę dwa główne rodzaje kosiarek dostępnych na rynku.

Kosiarka elektryczna

Kosiarki elektryczne sprawdzają się świetnie przy mniejszych podwórkach

Największą jej zaletą jest komfort pracy z nią. Jest ona znacznie cichsza i lżejsza. Dodatkowo jest tańsza zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Jednak ma bardzo poważną wadę – można przeciąć kabel, który łączy kosiarkę ze źródłem zasilania. Kabel również jest kłopotliwy w trakcie koszenia, ponieważ ogranicza on zasięg kosiarki, oraz przez nieuwagę można nim uszkodzić bardziej wrażliwe rośliny.

Gdy mówimy o kosiarkach elektrycznych warto wspomnieć o urządzeniach autonomicznych, które same koszą podwórko i działają na podobnej zasadzie jak automatyczne odkurzacze. Jednocześnie dzisiaj jeszcze te urządzenia nie są dopracowane i sprawdzają się tylko na prostych podwórkach, gdzie nie ma zbyt wiele roślinności i innych przeszkód.

Zalety Wady
· Cicha praca

· Mała waga

· Oszczędności podczas zakupów i eksploatacji

· Brak wytwarzania spalin

· Możliwość przecięcia kabla

· Ograniczony zasięg

· Trzeba uważać na to co się dzieje z kablem podczas koszenia

Kosiarka spalinowa

Kosiarki spalinowe mają większą moc

Oczywistą zaletą takiej kosiarki jest jej mobilność – nie trzeba zwracać uwagi na kabel. Nie ma również ryzyka jego przecięcia, co zwiększa jej bezpieczeństwo. Kosiarki spalinowe również posiadają większą moc, dzięki temu są skuteczniejsze podczas bardziej nieprzyjaznego terenu, oraz koszenia wysokiej trawy. Jednocześnie jest ona znacznie droższa (zarówno w zakupie, jak i eksploatacji). Ponadto jest cięższa i głośniejsza, a odpalenie jej wymaga użycia siły, co może sprawiać problemy niektórym osobom. Trzeba również pamiętać, że wytwarza ona spaliny, a przez to jej używaniu towarzyszy charakterystyczny zapach.

Zalety Wady
· Większa mobilność

· Większa moc

· Bezpieczniejsza podczas używania

· Skuteczniejsza przy wyższej trawie

· Duża waga

· Głośna praca

· Koszty zakupu i eksploatacji

· Wytwarza spaliny

 

Proponowane modele – Ranking Kosiarek 2017

Na koniec, żeby jeszcze bardziej pomóc osobom poszukującym kosiarki dla siebie przygotowałem propozycje konkretnych modeli kosiarek w różnych przedziałach cenowych.

Najlepsze kosiarki do 300 zł – Polecane kosiarki do 300 zł.

1

Kosiarka NAC ZF6120

Kosiarka o niewielkiej mocy, do małych podwórek. Jej największą zaletą jest duża zwrotność i niska waga. Ponadto jest bardzo dobrze wykonana jak na ten segment cenowy. Niestety wadą jest mała moc, dlatego sprawdza się tylko przy małych trawnikach.

Najtańsze oferty w sieci

2

Kosiarka AL-KO Comfort 34 E

Model również w atrakcyjnej cenie i dodatkowo dobrze wykonany. A to bardzo istotne gdy mówimy o tanich kosiarkach. Zaletą jest pojemny kosz na trawę, dzięki czemu nie trzeba co chwila go opróżniać.

Natomiast do wad należy zaliczyć rozstaw kół – są one większe niż ostrza znajdujące się w kosiarce, a przez to trzeba ręcznie przycinać boki trawnika.

Najtańsze oferty w sieci

Najlepsze Kosiarki do 500 zł – Ranking kosiarek 

1

Kosiarka Einhell GC-EM 1536

Jest to kosiarka elektryczna, która zapewnia cichą pracę. Podobnie jak inne modele w tym zestawieniu jest dobrze wykonana, dzięki czemu może służyć latami. Posiada regulację wysokości ostrza oraz moc 1500W. To sprawia, że poradzi sobie nawet z większymi trawnikami.

Ze względu na spore rozmiary może być kłopot z używaniem jej na podwórkach, gdzie jest mało przestrzeni pomiędzy różnymi przeszkodami.

Najtańsze oferty w sieci

2

Kosiarka 360EP 3W-1

Poprzedni model miał kłopoty z koszeniem małych podwórek, gdzie np. jest mało przestrzeni pomiędzy roślinami. Natomiast ta kosiarka została właśnie do takich celów stworzona. Ponadto do zalet można zaliczyć jej nietuzinkowy design, który spodoba się wielu osobom. Z drugiej strony koszenie nią większych powierzchni będzie mało wydajne.

Najtańsze oferty w sieci

Ranking Kosiarek do 1000 zł – Najlepsze kosiarki do 1000 zł.

1

Kosiarka Hecht 546 SX

Tutaj mamy do czynienia z pierwszą kosiarką spalinową w naszym rankingu. Jest to z pewnością urządzenie przeznaczone do większych podwórek, ponieważ posiada dużą szerokość koszenia – 46 centymetrów. Pozwala ona skosić powierzchnię ok. 1000 metrów kwadratowych.

Najtańsze oferty w sieci

2

Kosiarka NAC LS46-375-H

Największą zaletą tego modelu jest możliwość 3 trybów koszenia, czyli wyrzutu tylnego trawy, zbierania do kosza, oraz mulczowania. Dodatkowo wyposażona jest w duże kółka, dzięki czemu można ja wykorzystywać nawet na mniej przyjaznych terenach.

Najtańsze oferty w sieci

Najlepsze Kosiarki do 2000 zł – Ranking kosiarek 2017

1

Kosiarka Hecht 3639

Jest to bardzo uniwersalna kosiarka. Posiada 5 trybów koszenia – zbieranie do kosza, wyrzut tylny i boczny, oraz mulczowanie tylne i boczne. Dzięki temu sprawdzi się w każdych warunkach i można dostosować tryb koszenia do oczekiwań. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że posiada ona napęd, dzięki czemu koszenie dużych powierzchni będzie znacznie prostsze i mniej męczące.

Najtańsze oferty w sieci

2

Kosiarka Fieldmann FZR 5125B

Urządzenie jest mniejsze od poprzednika, dlatego sprawdzi się na mniejszych przestrzeniach lub tam, gdzie podwórko jest pełne przeszkód utrudniających poruszanie się większym maszynom. Posiada ona 4 systemy koszenia. Jednak najciekawszą zaletą jest posiadanie uchwytu z miejscem na napój, dzięki czemu koszenie nawet większych powierzchni za jej pomocą jest przyjemniejsze.

Najtańsze oferty w sieci

Podsumowanie Rankingu kosiarek – Jaką kosiarkę wybrać?

Dobra kosiarka pomaga utrzymać trawnik w dobrym stanie

Wybór odpowiedniej kosiarki jest bardzo istotny, jeżeli chcemy utrzymać ładny wygląd podwórka. Kupując tańsze modele trzeba iść na pewien kompromis. Jednak mimo wszystko da się kupić sprzęt, który będzie służył latami. Bardzo ciężko jest znaleźć tutaj kosiarkę spalinową, jednak elektryczne modele również dobrze się sprawdzają. Zwłaszcza u osób, które posiadają mniejsze podwórka.

Wiele osób pewnie zauważyło, że czytając o droższych modelach nie było mowy o ich wadach. Jest to spowodowane świetną jakością wykonania kosiarek w tym segmencie cenowym. Ciężko znaleźć ich słabe strony. Dlatego najlepsze kosiarki zaczynają się od 1000 zł w górę. Jednocześnie decydując się na kosiarkę spalinową trzeba liczyć się ze wszystkimi wadami, które dotyczą kosiarek spalinowych. Nawet najdroższe modele tego nie zmienią.

Na koniec jeszcze umieszczam film uzupełniający temat zakupu kosiarki:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *